تاریخچه شهربازی

شهربازی، تاریخچه مختصر بزرگترین صنعت تفریحی

پیدایش شهربازی ها

شهربازی ها در ساختار جدید آن پس از جنگ جهانی دوم رونقی خیره کننده داشت. در حال حاضر نیز شهرهای بزرگی در جهان قسمت مهمی از برنامه ریزی‌های شهری خود را معطوف به ایجاد مراکز تفریحی هیجان انگیز و مدرن تر کرده اند.

نخستین شهربازی با مفهوم امروزی در سال 1893 در ایلی نویز امریکا شروع به کار کرد. این شهربازی اولین مکان بازی در آن زمان بود که یک چرخ و فلک و فضای سرپوشیده بازی داشت. اما شروع به کار ترنهای هوایی که امروزه یکی از محبوب ترین و جذاب ترین جاذبه های شهربازی و پارک های مدرن میباشد درسال 1927 در پارک horse racing بروکلین  آغاز شد. این ترن هوایی به طوفان شهرت یافته است.

آغاز به کار پارک اسب دوانی در سال 1897 به عنوان نخستین پارک تفریحی نیویورک بود و پس از آن لوناپارک در 1903 و dream land یک سال بعد افتتاح شد. اما فعالیت این پارک های تفریحی پس از حدود دو دهه رونق و در سال 1930 به صبب جنگ جهانی در کسادی و فقر مطلق فرو رفت و سبب نزول این صنعت درآمدزا شد.

شهربازی ها در این دوره با چوب ساخته می شد و این مساله خطر آتش سوزی را بطور فزاینده ای افزایش میداد. در سال 1911 dreamland و 33 سال بعد لوناپارک نیویورک در آتش سوخت. در این دوران  و از آغاز سال 1950 بسیاری از شهربازی های قدیمی و سنتی به دلایل متعدد تعطیل شد.

تغییر ساختار شهربازی ها

در همین دوران کارشناسان و متخصصان در امور مختلف در اندیشه شکوفایی مجدد این صنعت و جایگزینی روش های جدید شدند. با چنین هدفی شهربازی دیزنی لند در 1955 در کالیفرنیا افتتاح شد. شهربازی و مجموعه های تفریحی دیزنی‌لند یکی از معروف ترین پارک های تفریحی جهان است که در آناهایم کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا واقع شده‌است. مالک و گردانندهٔ اینش هربازی ؛ کمپانی بزرگ انیمیشن و شخصیت سازی والت دیزنی میباشد. این پارک از زمان افتتاح تا کنون بیش از 670 میلیون تیکت ورودی داشته است.

تاریخچه شهربازی

شهربازی های تهران 

نخستین شهربازی ایران در پارک شهر سنگلج ساخته شد که بعدها در آن دستگاه هایی مانند تاب، سرسره، الاکنگ مستقرگردید. این پارک زیبا دارای استخر بزرگی بود که مردم در کنار آن مشغول تماشای موسیقی زنده گروه ارتش وبرنامه های  اکروباتیک می شدند.

پس از پارک شهر سنگلچ ؛ پارک اتوبان کودک در  امیریه و فان فار  ونک از معروفترین شهربازی های تهران بودند.در فان فار ترن هوایی ؛ چرخ وفلک و دیگر وسایل و ابزار بازی برای کودک و بزرگسال فراهم بود این شهربازی تا اوایل دهه پنجاه و پیش از افتتاح پارک خرم یکی از مهمترین تفرجگاههای پایتخت ایران بود .

پارک ارم

این پارک که در بعد از انقلاب به پارک ارم تغییر نام داد، از دو بخش لونا یک و لونا دو تشکیل شده است. این شهربازی با بیش از 220 دستگاه متنوع تفریحی حدود 3 هکتار از زمین پارک ارم را به خود اختصاص داده است. برخی ادوات و وسایل بازی شهربازی ارم عبارتند از: فلیپر، کاترپیلار، کشتی امیر، چرخ وفلک، بشقاب پرنده، ترن کودک، موتور پرشی کودک، تشک بادی، پاراتاور، سورتمه، قوی گردان، اسب گردان، فایربال، ترن هوایی،آکروجت، کشتی سبای کودک، سفینه طوفان، مه نورد، ماشین برقی کودکان، ماشین کوبنده ، ویدیو گیم ، مینی پارک، تجهیزات گیم های سالنی، ایرهاکی، فوتبالدستی، ترامپولین، قصر بادی، ربات چنگکی ، رالی کودکان، یورو بانجی، دیوار مرگ، هلیکوپتر، مونوریل، آبشار، تونل وحشت، طوفان الکترونیکی، دارت کامپیوتری، رالی آسفالت و سالتو. و بالاخره باغ وحش تهران نیز که بعد از تغییر مکان از روبروی پارک ملت به پارک ارم نقل مکان کرد.

شهربازی تهران که در انتهای خیابان سئول و در کنار بزرگراه شهید چمران قرار دارد سالهاست از مهم‌ترین مراکز تفریحی شهر تهران به شمار می‌رود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × چهار =